18 kwietnia 2012

Lekcja z historii sztuki


Profesor Simon Schama

Opowieść o niezwykłych momentach w historii sztuki...
"Sztuka jest wrogiem rutyny, sztampy i monotonii. Zatrzymuje nas, poruszających się wydeptanymi ścieżkami wywołując wstrząs. Przypomina, że ludzkość może zrobić coś więcej poza kolejną krzątaniną. Sztuka jest zdrojem prawdy, lotem ku wolności. Zabiera nas do miejsc, do których nie wybieraliśmy się nawet w marzeniach. Sprawia, że spoglądamy inaczej na rzeczy, które do tej pory wydawały nam się oczywiste."

Osiem przełomowych arcydzieł... 

Ośmiu niepokornych artystów przeżywających trudne chwile...
Osiem historii o triumfie i upadku...
Osiem momentów, które zmieniły oblicze świata...


Potęga sztuki przybliża prawdę, której próżno szukać w pośpiesznych wycieczkach kulturalnych. Dramat towarzyszący momentom twórczym został pokazany w równie sugestywny sposób jak zbrodnia, bitwa czy romans.

[źródło: opis dystrybutora dvd]
Nigdy nie byłam wielką fanką malarstwa. Pamiętam szkolne wycieczki do muzeów: przechadzałam się alejkami patrząc na obrazy, których znaczenia nie potrafiłam odczytać. Widziałam tylko bazgroły Picassa, duże kobiety Rubensa, autoportrety Rembrandta i wiele dzieł autorów, których nazwisk dziś nie potrafię przywołać.
Sytuacja zmieniła się dopiero na studiach. W jednym semestrze był wykład z historii sztuki. Pani doktor, która go prowadziła, nie pokazywała tylko samych obrazów, ale opowiadała ich historię, czytała opinie i interpretacje. To było o wiele ciekawsze niż wycieczka do muzeum.
Właśnie wtedy zetknęłam się z serialem BBC "Potęga sztuki". Oglądaliśmy historię obrazów Picassa i Rothko. To było fascynujące. Spodobało mi się do tego stopnia, że jakiś czas temu zakupiłam sobie płytę dvd z tymi odcinkami. Dopiero niedawno zorientowałam się, że można je obejrzeć na YouTube.

Serial składa się z 8 odcinków, a każdy z nich poświęcony jest innemu artyście i zwraca szczególną uwagę na jedno konkretne dzieło:

Caravaggio Dawid z głową Goliata
Bernini Ekstaza świętej Teresy
Rembrandt  Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa
David  Śmierć Marata
Turner  Statek niewolniczy
Van Gogh  Pole pszenicy z krukami
Picasso  Guernica
Rothko  Black on Maroon

Narratorem w serialu jest znany historyk sztuki, profesor Simon Schama. Nie skupia się on tylko na samym dziele, ale pokazuje szeroki konspekt interpretacyjny, dokładnie przygląda się biografii malarzy, pokazując ciekawe i mało znane fakty. Jego unikalny styl narracji wciąga widza od samego początku. Każdy odcinek to małe dzieło sztuki: rekonstrukcje wydarzeń, oryginalne miejsca, dbałość o szczegóły.

"Potęga sztuki" przenosi widza w przeszłość, do przesyconych dramatyzmem chwil, w których pojawiły się pomysły na osiem wielkich arcydzieł.

Jeśli macie ochotę się ukulturalnić... polecam!
Do obejrzenia tu: http://www.youtube.com/user/PotegaSztuki

2 komentarze:

  1. brzmi ciekawie, ja też nigdy nie przepadałam za malarstwem, nie rozumiem go ale jako, że program jest w formie audiowizualnej zapewne obejrzę, bo nawet malarstwo na ekranie może okazać się znośne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię malarstwo, może mam to we krwi bo mój ojciec się interesuje, a kiedyś nawet sam malował. Lubię oglądać obrazy, staram się je zrozumieć, ale nie jestem znawczynią, nie znam też biografii twórców. Malarstwo miałam wałkowane na studiach dwukrotnie w ramach innych wykładów, więc coś tam jednak w głowie zostało. Chętnie obejrzę odcinek o Picasso, bo to jeden z moich ulubionych malarzy.

    OdpowiedzUsuń