31 lipca 2016

Be Our Guest...


Spośród ogromnej ilości bajek jakie widziałam od dzieciństwa, jest tylko jedna, którą jestem w stanie nazwać ulubioną i ukochaną. To Piękna i bestia.

Jakiś czas temu widziałam ją po raz kolejny w telewizji i siedziałam jak zaczarowana przez cały seans. Nie wiem co takiego jest w tej opowieści, że mnie tak zauroczyła. Ten sentyment nie słabnie mimo upływających lat. Podejrzewam, że ma to związek z Bellą i jej zamiłowaniem do książek. I z Płomykiem. I z biblioteką Bestii.


Wersję z 1991 roku widziałam tak wiele razy, że kaseta VSH się porządnie zdarła. Przez to mam schizę związaną ze sprawami technicznymi. Podoba mi się tylko stary dubbing oraz oryginalna kreska, a nie odświeżony obraz w ramach 3D. Udoskonalona wersja, moim zdaniem, nie ma tej bajkowej magii.

Wolę taką wersję Belli.
W przyszłym roku do kina wejdzie wersja filmowa Pięknej i bestii. Bardzo podoba mi się obsada, łącznie z Emmą Watson jako Bellą. Na razie teoretycznie, bo pełnego zwiastuna jeszcze brak. Będzie ciekawie, choć do kina pewnie się nie wybiorę - nie zdzierżę filmowego dubbingu :) Nie usłyszeć głosu Iana McKellena to zbrodnia.Na kanwie tej historii powstało masę innych filmów, bajek czy seriali. Ja oglądałam serial z Lindą Hamilton i Ronem Perlmanem. Kojarzy go ktoś? Nie mogę sobie przypomnieć jak się skończył, a może go nie widziałam w całości?
Z Piękną i bestią kojarzy mi się jeszcze jedna rzecz, a mianowicie piosenka Meat Loafa. Na pewno inspirował się tą historią w teledysku, plus coś z Upiora w operze ;)


Powinnam jeszcze napisać o ścieżce dźwiękowej i piosenkach z bajki, o utworze Celine Dion, ale może innym razem :)

7 komentarzy:

 1. Nie pamiętam w ogóle Pięknej i Bestii z dzieciństwa. Dopiero w ostatnią Wielkanoc udało mi się ją zobaczyć w tv i mam ochotę na powtórkę w bliskiej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli disneyowska magia zadziała. Fajnie :)

   Usuń
 2. Ja pamiętam jak często w tv puszczali teledysk do tego filmu, gdzie śpiewali Celine Dion i Peabo Bryson. Cudna to była piosenka :) Film oczywiście też jest piękny, jak z resztą wszystkie bajki Disney'a. Co do serialu z Lindą i Ronem to nie jestem pewna, ale chyba na stacji CBS DRAMA lub CBS ACTION nie dawno puszczali ten serial. Na tych stacjach lecą właśnie takie stare seriale.
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też pamiętam tę piosenkę Celine. Chyba nawet dostała za nią Oscara. Te stare bajki Disney'a mają swój cudowny klimat, nowe są fajne, ale to nie to samo. Albo ja jestem za stara ;)

   Faktycznie CBS mają w swoim programie stare seriale, więc możliwe że i ten był. Kiedyś odświeżałam sobie u nich Alfa. Obecnie nie jestem posiadaczem telewizora, więc na bieżąco nie jestem :)

   Usuń
 3. Wyobraź sobie, że jeszcze nigdy nie oglądałam tej bajki! Ale na pewno to nadrobię nim oglądnę wersję filmową z Emmą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na youtubie są jeszcze dwie części "Zaczarowane święta" i "Zaczarowany świat Belli"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, to są dodatkowe historie :)

   Usuń